تبلیغات
تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان و دانشجویان - تلخیص كتاب تكنولوژی فكر زندگی در مسیر كمال

تلخیص كتاب تكنولوژی فكر زندگی در مسیر كمال

 

نوع مطلب :تلخیص كتاب (تكنولوژی فكر 2 زندگی در مسیر كمال) ،

نوشته شده توسط:علی اكبر ادهم آموزگار ششم ابتدایی استان اردبیل شهرستان پارس آباد

تلخیص كتاب (تكنولوژی فكر 2 زندگی در مسیر كمال)

 اثر : دكتر علیرضا آزمندیان

 

ویژگی های یك انسان عارف در مسیر كمال

          اولین مشخصه آن ها این است كه آن ها یك پارچه مثبت اندیش و مثبت نگرند. همه چیز زندگی را دوست دارند و این به خاطر نوع نگاه آن هاست . آن ها زندگی را دوست دارند . باران را دوست دارند. آسمان آبی را دوست دارند. هوای ابری را هم دوست دارند. همه حیوانات را دوست دارند. آن ها با همه مخلوقات خدا در صلح و آرامش اند و به آن ها عشق می ورزند و همه را جلوه زیبای یار می بینند.

       آن ها اشتباهات خود را می پذیرند و هرگز خود را به خاطر آن ها ملامت نمی كنند و وقت خود را به خاطر ابراز پشیمانی و یا احساس ناراحتی از كاری كه كرده اند تلف نمی كنند و می دانند كه پند گرفتن از گذشته بسی والاتر از حسرت بر گذشته است. لذا قدرتمندانه و شجاعانه تصمیم می گیرند كه دیگر آن اشتباه را تكرار نكنند!

      عارفان در عین مثبت اندیشی و سازندگی كاملاً صادق اند. مستقیم و با صراحت سخن می گویند. هرگز طفره نمی روند. تظاهر نمی كنند و دروغ نمی گویند. هرگز خود فریبی نمی كنند. اهل سرزنش و ملامت خود و دیگران نیستند. شخصیت آنان از درون هدایت می شود. هرگز راجع به دیگران صحبت نمی كنند، بلكه با دیگران صحبت می كنند. بدگویی، یاوه سرایی و غیبت نمی كنند و اخبار بد را منتشر نمی نمایند.

     آنان هیچ گاه از شكست نمی ترسند. بلكه در نهایت توانمندی و اعتماد به نفس با آن روبرو می شوند و هر شكستی را تجربه ای ارزشمند می دانند كه مقدمه ای بر پیروزی بعدی است. آن ها نمی گویند كه «چرا شكست خوردم» بلكه می گویند:«با تجربه ای كه كسب كردم ،‌چگونه می توانم بار دیگر موفق و پیروز شود.» آن ها شكست را اتفاقی در گذشته می دانند و موفقیت را رخدادی در آینده می بینند. لذا همواره چشم به آینده های زیبای خود می دوزند تا شكست ها را به نحو احسن جبران كنند. انسان های عارف هیچ گاه مستقیماً به دنبال نشاط و شادی و خوشبختی نیستند.آنها فقط زیبا زندگی می كنند و نشاط و شادی و خوشبختی پاداش زندگی زیبای آن هاست.

 

 ویژگی زندگی در مسیر كمال

 

      كمال حركتی است از خود به خدا. تحولی است در دنیای درون و انقلابی است زیبا در وجود انسان متعالی. سالك مسیر كمال، انسان عاشق و عارفی است كه مسیر از خود به خدا را با دو بال زیبای «احساس» و «اندیشه» طی می كند. بال احساس ، از دل انسان عاشق ، فرمان می ستاند و بال اندیشه ، از ذهن عارف اندیشمند قدرت می گیرد. بنابراین به نظر می رسد كه احساس زیبا، اولین شرط حركت و این مسیر الهی و عشق ، مهمترین توشه ی این سفر است.

        تو دنیای بیرونت را بازتاب دنیای درون خود می دانی و مرتب از خود سوال می كنی كه چگونه ؟ چگونه؟ چگونه؟ تو از گذشته هایت پند گرفته ای و تجربه ها كسب كرده ای و تمام توجه تو معطوف به آینده است. تو برای آینده ات هدف ها داری و برای خلق آن ها منتظر هیچ كس نمی مانی و خود اقدام می كنی و این گونه خود را مدیر و راهبر یك زندگی پرحاصل می بینی. لكن در این مسیر زیبا مرتباً راه سعادت و فلاح و رستگاری را زا خدایت پرسش می كنی و برای آن تلاش می كنی و خدای رحمان راه زیبای زندگی كردن و موفق شدن را به تو بنده نازنینش نشان می دهد و این از قانونمندی های جهان هستی برای یك انسان خودشكوفاست.« و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا(عنكبوت 69)، كسانی كه در مسیر ما تلاش می كنند ما راه را بر آن ها نشان می دهیم.»

      كمال با فكر حاصل می شود و زندگی در مسیر كمال، زندگی انسان خودآگاهی است كه هر دم به خلق اندیشه ای نو می پردازد كه او را به سوی سعادت، سلامت،‌كمال و رستگاری هدایت می كند.

جایگاه انسان در عرصه هستی

      آنان «خلیفه الله فی الارض» اند، در زمینی كه آینه ی قدرت،‌خرد، و زیبایی پروردگار است و در دل هر ذره خاك تیره اش، خورشیدی زمینی كه بر زبان آب و خاك و گلشن، سخن عشق می رود و شعر خدا می تراود و در دلش چشمه های رحمت و معرفت می جوشد.

ثمره خودآگاهی

       آری خودآگاهی مسیری است برای رشد و تعالی انسان و هر اندازه كه روح انسان اوج می گیرد، فاصله اش از زمین و زمینی ها بیشتر می شود و هر قدر كه در دنیا بیشتر به رشد و تعالی می رسد، با آن غریب تر و بیگانه تر می شود، بنابراین احساس غربت و تنهایی می كند و دغدغه فرار از این غربت كده و بی تابی رسیدن به جایگاه اصلی خود لحظه ای رهایش نمی كند و هر دم زمزمه می كند كه:

مرغ باغ ملكوتم ، نی ام از عالم خاك                      

چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

برگرفته شده از كتاب : تكنولوژی فكر 2 زندگی در مسیر كمال - اثر : دكتر علیرضا آزمندیان - چاپ چهارم 1384