تبلیغات
تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان و دانشجویان - اكستسی چیست؟

اكستسی چیست؟

 

نوع مطلب :اكستسی چیست؟ ،

نوشته شده توسط:علی اكبر ادهم آموزگار ششم ابتدایی استان اردبیل شهرستان پارس آباد

اكستسی چیست؟

 

        تا چند سال پیش مواد مخدر در ایران شامل چند نام آشنا مانند حشیش , شیره, تریاك و هرویین بود. اما هم اكنون نام های دیگری به گوش می رسد وهر روز این آواز بیشتر می شود واین نام اكستسی یا اكستیزی , یاx   است.

      این ماده مخدر روان گردان بسیار خطرناك یكی از مشتقات آمفتامین است نام شیمیایی آن 3 و4 میتلین دوكسی _ N _ متیل آمفتامین( MDMA  ) می باشد .

         چون اكستسی به شیوه ی شیمیایی و تغییر در ساختمان مولكول آمفتامین در آزمایشگاههای غیرقانونی ساخته می شود لذا میزان خالص بودن آن از یك آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر بسیار تفاوت دارد. البته تركیباتی شامل متادون L.S.D  و كتامین نیز به عنوان اكستیزی به صورت دست ساز در بازار موجود است كه بسیار خطرناك است.

         واژه اكستسی را در فرهنگ ایرانی به ( وجد ) و ( نشاط ) و از خود بیخود شدن معنی نموده اند , ولی نام های خیابانی زیادی از جمله بمب شادی , بمب هیجان, آدم , داروی عشق , داروی هم اغوشی , شابو , فراری , میتسوبیشی , ورساژمك دونالد , هاگ , سوپرمن , مرسدس بنز , استار , رد , سوییتی , جت , دكترهافمن و    آی تو و غیره دارد.


        اكستسی معمولا به شكل قرص های رنگی است كه روی این قرص ها شكل هایی مانند قلب , ضربدر , پروانه , ستاره و حروف لاتین و... نوشته شده است . و در بسته بندی هایی به شكل های كارتونی مانند میكی موس و پوكمان ارایه می شود .

       اشكال تزریقی , برچسبی , ژل نوشیدنی آن نیز گزارش شده است . اكستسی معمولا در مجالس رقص , پارتی های شبانه مختلف مصرف می شود به این مجالس (اكس پارتی ) یا (ریو) می گویند .

          در این مجالس به علت هیجان بیش از حد و نداشتن كنترل رفتار , روابط جنسی بدون محافظت صورت میگیرد و هم اكنون یكی از علت های مهم بروز شیوع بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز در بسیاری از كشورها شركت در همین مجالس و مصرف اكستسی است.


عوارض مصرف:

       اكستسی 20دقیقه ( اگر معده خالی باشد 15دقیقه ) پس از مصرف به مغز می رسد و اثر ان بین 4 تا 6 ساعت ادامه دارد . اكستسی بر شناخت ( تفكر ) خلق و حافظه اثر می گذارد و می تواند باعث اضطراب و توهم میگردد.
        در بعضی از موارد فرد مصرف كننده دچار بیماری های روانی غیر قابل برگشت شده و حتی آثار مخرب مصرف اكستسی تا 7 سال پس از یك بار مصرف در اسكن های انجام شده مغز مشاهده میشود وگزارش هایی  نیز در مورد اقدام به خودكشی و خودزنی پس از مصرف اكستسی رسیده است. فرد مصرف كننده دچار هیجان بیش از حد شده و می تواند ساعت های متوالی به رقص و پایكوبی بپردازد. اما پس از مدتی دچار تجربیات و آثار مخرب و ناخوشایندی مانند : بی قراری , رفتار آشفته و پریشانی , افزایش دمای بدن , افزایش ضربان قلب , گرفتگی فك وعضلات خشك شدن دهان تشنگی و غیره میشود. از میان عوارض یاد شده افزایش دمای بدن باعث آثار مرگ باری میگردد .


       چون از یك سو باعث فشارخون , بی نظمی در ضربان قلب , كاهش نمك و آب بدن و نارسایی كلیه می شود واز سوی دیگر اگر حرارت بدن بیش از حد افزایش یابد آسیب جدی به مغز وارد ساخته و می تواند موجب مرگ فرد شود . ولی مهمترین و پایدارترین عارضه اكستسی اختلال دائم در تفكر و تصمیم گیری صحیح می با شد .

 

عوارض نشانه های مصرف طولانی مدت :

1-     نداشتن هدف در زندگی و پوچ گرایی

2-     رفتار پرخاشگرانه و بی پروایی

3-     قفل شدن فك ها

4-     ساییدن دندان ها به هم

5-     خیره شدن به یك نقطه

6-     بی علاقگی به مسایل روزمره , تحصیل , ورزش و غیره

7-     انتخاب دوستان جدید و رها كردن دوستان پیشین

 

شیوه تشخیص :

برای تشخیص از آزمایش ادرار و موی سر استفاده می شود .

 

درمان :

چون اثرات اكستسی به صورت تحلیل و نابودی سلول های مغزی است این اثرات غیر قابل بازگشت است متاسفانه اعتیاد به اكستسی درمان ندارد به علاوه اینكه بسیاری از افراد به علت مشكلات روانی حاصل اكستسی لازم است به شكل طولانی مدت درمان شوند.

منبع: www.emdadgar.com