تبلیغات
تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان و دانشجویان - همه چیز در باره اتو ی لباس

همه چیز در باره اتو ی لباس

 

نوع مطلب :همه چیز درباره اتوی لباس ،

نوشته شده توسط:علی اكبر ادهم آموزگار ششم ابتدایی استان اردبیل شهرستان پارس آباد

همه چیز در باره اتو ی لباس

مقدار مقاومت الكتریكی به توان دو ضربدر جریان برق، مقدار انرژی حرارتی را كه اتو تولید می‌كند، به ما نشان می‌دهد. این رابطه ساده نشان می‌دهد هرچقدر جریان برق و مقاومت حرارتی اتو بیشتر باشد، انرژی حرارتی بیشتری ایجاد می‌شود. احتمالا شنیده‌اید كه«اتو وات زیادی» دارد. این یعنی مقاومت حرارتی اتو خیلی بالاست، در نتیجه مقدار زیادی انرژی الكتریكی در آن به گرما تبدیل می‌شود. (قابل توجه آنكه مبلغ قبض برق‌ شما برحسب همین مقدار«وات»‌های ناقابل مصرفی وسایل شما روی هم انباشته می‌شود)! روشن‌كردن اتو، اثری همچون روشن‌كردن حدود 01 تا 51 لامپ 001 وات را دارد. (و این یعنی یك جشن حسابی)! استفاده از اتو هم مثل هرچیز دیگری، قواعد و آیین هایی دارد كه با رعایت آنها ضمن اینكه استفاده بهتری ازآن می‌كنید، از خطرات آن ‌در امان خواهید بود.

-1  سعی كنید به‌طور هم‌زمان با اتو از وسایل پرمصرف دیگر مثل ماشین لباس‌شویی استفاده نكنید.
2- بی‌خودی روشن‌كردن اتو و زیاد روشن ماندن آن برق زیادی مصرف می‌كند و شما پول آن را هدر خواهید داد. اتو وسیله‌ای برای ایجاد گرمای زیاد به همراه فشار مناسب بر روی لباس است! این ویژگی باعث می شود تقریبا تمام اتوها یك صفحه فلزی سنگین و بسیار داغ داشته باشند (از فلزهایی استفاده می‌شود كه گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارند و اصطلاحا ظرفیت گرمایی بالایی دارند) پس صفحه داغ اتو مدتی پس از خاموش‌كردن دستگاه نیز، همچنان داغ می‌ماند.
3- اتو را از دسترس كودكان دور نگاه دارید ( با استفاده از كلمه جیزه)!
4- سطح فلزی اتو را تمیز نگاه دارید. یك صفحه فلزی تمیز و مناسب، مهم‌ترین قسمت یك اتوی خوب است!
5- اتو یك وسیله الكتریكی است، یعنی با استفاده از جریان برق كار می‌كند و همان‌طور كه اشاره شد، جریان زیادی نیز از آن می‌گذرد، بنابراین تمامی احتیاط‌هایی كه باید در مواجهه با وسایل برقی درنظر گرفت، اینجا نیز وارد است!
6- هیچگاه بر روی اتو آب نپاشید، چراكه امكان اتصال وبرق‌گرفتگی وجود دارد.
7- مراقب باشید سیم اتو بریدگی و پارگی نداشته باشد.
8- هنگام اتوكردن، درزهای لباس‌هاو زیر یقه‌ها را نیز به‌خوبی درنظر داشته باشید و از اتو محروم نگذاریدشان! در هنگام اتوكردن، جنس پارچه لباس نیز بسیار مهم است. معمولا بر روی لباس‌ها و پارچه‌ها، علائمی وجود دارد كه نشان می‌دهد، در چه حرارتی باید اتو شوند. می‌توانید تصور كنید لباسی كه از الیاف نایلونی ساخته شده در حرارت بالای اتو، چه بر سرش خواهد آمد! پس در هنگام استفاده از اتو، به جنس پارچه توجه كنید و از دستورالعمل خاص هر اتو استفاده كنید.
                           
توصیه آخر
        این روزها خیلی صحبت از نانوفناوری (یا فناوری خیلی ریز) است . ادعا می‌شود با استفاده از این، می‌‌توان كارهای عجیب و غریبی كرد. یكی از این كارهای شگفت‌انگیز، تولید لباس‌هایی است كه هرگز چروك نمی‌شود. پس توصیه می‌كنم تا وقتی كه این لباس‌ها به بازار نیامده‌اند، هرچه می‌توانید ازاتوی خودتان كار بكشید!

منبع : http://www.salamat.ir