تبلیغات
تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان و دانشجویان - رفع سردرد بدون دارو

رفع سردرد بدون دارو

 

نوع مطلب :رفع سردرد بدون دارو ،

نوشته شده توسط:علی اكبر ادهم آموزگار ششم ابتدایی استان اردبیل شهرستان پارس آباد

رفع سردرد بدون دارو

سپیده سلیمى

بهترین روش مقابله با سردرد در درجه اول پیشگیرى از وخیم شدن آن است. اگر جزء افرادى هستید كه اغلب گرفتار سردرد هستند بهتر است لیستى از تمام غذاهایى كه ظرف چند روز و یا حتى چند هفته پیاپى مى خورید تهیه كنید. سپس این لیست را به دقت بررسى كنید تا شاید رابطه اى میان مصرف غذایى خاص با بروز سردرد در خود بیابید. خوردن پنیر، پرتقال، شكلات و قهوه با معده خالى مى تواند موجب بروز سردرد شود. همچنین كم آبى، عدم فعالیت ورزشى و رژیم هاى سخت. اما خبر خوش در این رابطه این است كه سردردها چنانچه با عارضه دیگرى همراه نباشند به ندرت نشانه مشكلى جدى هستند. در حقیقت از هر چهار مورد سردرد سه مورد عاملى جدى تر از گرفتگى ماهیچه هاى پشت، گردن و فك ندارند. درمان هاى تكمیلى اغلب دیدگاهى كلى نگر دارند: آنها جسم و ذهن را با هم مورد درمان قرار مى دهند و تنها به نشانه هاى بیرونى اكتفا نمى كنند. این نوع درمان ها را مى توان به موازات درمان هاى دارویى معمول اعمال كرد. اگر از آن دسته افرادى هستید كه معمولاً از سردردهاى مكرر رنج مى برند ناامید نشوید. روش هاى طبیعى متعدد و متنوعى براى تسكین سردرد و یا حتى بهتر از آن، پیشگیرى از بروز سردرد وجود دارند كه در اینجا به بعضى از آنها اشاره مى كنیم:

• آروماتراپى (Aromatherapy)

كلمه «آروماتراپى» به معناى «درمان با بهره گیرى از بوى خوش» است. در این روش درمانى از روغن هاى معطر كه منشاء گیاهى و طبیعى دارند و از گیاهان و درخت هاى گوناگون تهیه مى شوند استفاده مى شود. این روغن ها روى پوست ماساژ داده مى شوند و یا از طریق استنشاقى استفاده مى شوند و به این طریق سیستم عصبى مربوط به تسكین درد را تحریك مى كنند. روغن اسطوخودوس به طور اخص بر روى سردردها تاثیر گذار است. وان را با آب گرم پر كنید و چند قطره از روغن اسطوخودوس را در آن بریزید و دقایقى در آن بخوابید. این امر از بروز سردرد یا شدید شدن آن جلوگیرى مى كند. اما اگر دچار سردرد هستید از این روغن براى كمپرس سرد استفاده كنید. پارچه اى را در ظرفى آب سرد كه سه تا چهار قطره روغن اسطوخودوس در آن ریخته اید خیس كنید و سپس خوب بفشارید تا آب اضافى آن گرفته شود. با این پارچه شقیقه ها، پیشانى و گردن را پنج دقیقه كمپرس كنید. همچنین مى توانید دو قطره روغن اسطوخودوس را به یك نعلبكى كوچك روغن بادام شیرین یا آفتاب گردان اضافه كنید و با این روغن شقیقه ها را ماساژ دهید. اگر دچار اضطراب و استرس نیز هستید روغن نعنا را نیز امتحان كنید و اگر قصد دارید خودتان در خانه این كار را انجام دهید این روغن ها را پیش از مصرف مستقیم بر روى پوست با روغن بادام شیرین رقیق كنید.

• درمان گیاهى
بسیارى از داروها حاوى عصاره گیاهان هستند. (مانند آسپرین كه از پوست بید استخراج مى شود.) اما در درمان هاى گیاهى عصاره ها به شكل طبیعى خود و بدون افزودنى هاى دیگر استفاده مى شوند از این رو به ندرت عوارض جانبى دربر خواهند داشت. اگر دچار سردردهاى میگرنى هستید خوردن برگ بابونه گاوى به صورت روزانه را امتحان كنید: این گیاه حاوى ماده اى است به نام پارتنولید (
Parthenolide) كه مى تواند حملات میگرن را دفع كند. براى دردهاى ناشى از گرفتگى عضلات چاى نعنا یا رزمارى بنوشید. یك قاشق چایخورى رزمارى یا نعناى تازه و یا خشك را در یك فنجان آب جوش بریزید و ۱۰ دقیقه صبر كنید. سپس چاى را صاف كرده و سه بار در روز كمى از آن را بنوشید.

• هومیوپاتى (Homeopathy)

هومیوپاتى با تعادل بخشیدن به سیستم انرژى در بدن ناراحتى هاى فیزیكى گوناگون را درمان مى كند. درمان ها در این روش عبارتند از: بهره گیرى از موادى بسیار رقیق شده كه در مقدار زیاد خود، عارضه مورد درمان را تولید مى كنند. بعضى از مفیدترین مواد مورد استفاده براى رفع سردرد عبارتند از: بلادن (براى سردردهاى ضربانى)، ریشه یاس زرد (براى سردردهاى ناشى از گرفتگى عضلات پیشانى و گردن) و قهوه (براى سردردهایى كه با احساس فشار در پیشانى و بى قرارى همراه هستند.)

درمان بازتابى (Reflexology)

درمان بازتابى نوعى روش درمانى همراه با ماساژ است كه در آن به نقاط خاصى در دست ها یا پاها فشار وارد مى شود. اگر چه در این روش تمام دست یا پا ماساژ داده مى شود اما متخصص این شیوه درمانى توجه بیشتر خود را به نقاطى كه با عضو دردناك مرتبط است معطوف مى كند. این فشارها موجب تحریك گردش خون و جریان لنف در بدن شده و پس از دریافت ماساژ احساس تجدید قوا را در فرد ایجاد مى كند.

• یوگا 


تمرینات یوگا براى آرامش روح همراه با آسایش بدن طراحى شده اند و حالت و وضعیت بدن را نیز اصلاح مى كنند. به ویژه تكنیك الكساندر در یوگا براى اصلاح نحوه قرارگیرى بدن كه خود مى تواند منشاء سردرد باشد بسیار مفید است.
• هیپنوتیزم
تاثیر هیپنوتیزم در رفع سردردهاى ناشى از گرفتگى عضلات به اثبات رسیده است اما از سوى دیگر میزان اثرگذارى آن به تاثیر گرفتن فرد از هیپنوتیزم بستگى دارد.

 پنجشنبه 11 اسفند 1384 منیع :  شرق